Bel, Sırt ve Boyun Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel, sırt ve boyun ağrılarının tedavisi ağrıyı azaltmak, aktif yaşama ve işe dönüşün sağlanmasını amaçlamaktadır. 

Bel, sırt ve boyun ağrılarının tedavisi için prensipler benzer olduğu için bu yazıda her birine ayrıca değinmeyeceğim. Bel ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrısının tedavisi için aşağıda yazdığım yöntemler hepsi geçerlidir. 

Kısa bir hatırlatma sonrasında yazımıza devam edelim. “Hangi tedavi yöntemleri iyi gelir ve bu tedavi yöntemlerine ne zaman başvurulmalıdır?” sorusuna cevap bulalım.

Bel, sırt ve boyun ağrılarında istirahat

Şiddetli  bel ağrısı varsa birkaç gün süreyle belin ve dizlerin altına konulan yastıkla uygun destek sağlanarak yatak istirahati önerilir. Uzun süreli istirahat kasları, kemikleri ve kondisyonu zayıflattığı, iyileşmeyi geciktirdiği için kaçınılmalıdır ve mümkün olduğunca erken normal yaşama dönmeye çalışılmalıdır.

bel ve boyun ağrılarında yatak istirahati

Hangi ilaçlar ve ne zaman? 

Bel, sırt ve boyun ağrılarının yönetilmesinde ağrı kesici, iltihap giderici ve kas gevşetici ilaçlar doktor önerisiyle alınabilir. Ağrı uzun sürdüğünde depresyon gibi psikolojik sorunlar gelişmişse bunlar için gerekli tedaviler doktor tarafından uygulanır.

Algoloji kliniklerinde girişimsel tedaviler

Boyun, sırt ve bel ağrıları konservatif tedavilerden fayda görmüyorsa veya çok şiddetliyse ve acil cerrahi müdahele gerektirmiyorsa algoloji uzmanınız girişimsel ağrı tedavileri önerebilir. Özellikle dikkat etmeniz gereken husus, girişimsel ağrı tedavilerinin bazı riskleri ve komplikasyonları var. Bu nedenle algoloji eğitimi almış uzman doktorların bu girişimleri yapması komplikasyon riskini en aza düşürecektir. 

Şimdi de bel, sırt ve boyun ağrılarında uyguladığımız bazı girişimsel tedavi yöntemlerine kısa da olsa değinelim:

Bel, sırt ve boyun ağrılarında epidural steroid enjeksiyonu

Diğer önlemler ağrıları gidermiyorsa ve ağrı bacağa yayılıyorsa, algoloji uzmanı güçlü bir anti-enflamatuar ilaç olan kortizonla sinir uyuşturan ilaç (lokal anestezik) karıştırarak omuriliği etrafındaki boşluğa (epidural boşluk) enjeksiyon yapabilir. Bu işlem floroskopi kılavuzluğunda ve ameliyathane şartlarında steril bir ortamda uygulanır. Bu nedenle algoloji polikliniğine başvurduğunuzda aynı gün yapılmayabilir.

bel, sırt ve boyun ağrılarının tedavisi

Epidural steroid (kortizon türevi ilaçlar) enjeksiyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Bel ve boyun ağrısında faset eklemiçi enjeksiyon ve sinir blokları

Özellikle omurganın boyun ve bel bölgesinde  hareketle artan ve bazan etraf bölgelere de yayılna bıçak batması, baskı veya künt ağrılarla karşılaşabiliyoruz. Faset eklemlerden kaynaklanan bu ağrıların tedavisinde faset eklemiçi steroid enjeksiyonu ve faset eklem medial sinir bloğu biz algoloji uzmanları tarafından yapılıyor. Kliniğimizde son derece başarılı sonuçlar elde ettiğimiz girişimsel ağrı tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavinin yanısıra ağrının faset eklem kaynaklı olup olmadığının anlaşılmasına yarayan bir tanı yöntemi olarak da kullanılabilir.

Faset eklemiçi enjeksiyon ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi omurga kaynaklı ağrıların yönetiminde çok fazla kullandığımız etkili uygulamalardan biridir. Bu işlem sırasında özel tasarlanmış radyofrekans iğnesi ağrıya neden olan sinire yakın alana yerleştirilir. Daha sonra radyofrekans makinesine bağlanan bu iğneden radyo dalgalarla hedeflenen sinir yapısına etki ederek uzun süreli ağrı sinyallerinin beyne iletilmesi engellenir.

Girişimsel tedavi

Bel, sırt ve boyun ağrısı tedavisinde epidural lizis

Özellikle başarısız bel cerrahisi sendromlu hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir. Fıtık ameliyatı sonrası bazı durumlarda cerrahi operasyona bağlı olarak epidural bölgede sinir etrafında oluşan yapışıklıkları ortadan kaldırmaya yarayan bir yöntemdir.

Nörostimülasyon tedavisi veya omurilik stimülasyonu (SCS)

Omurilik stimülasyonu tedavisi diğer tedaviler işe yaramadığında önerdiğimiz yöntemdir. Sadece byoun, sırt ve bel ağrıları için değil, diyabetik nöropati gibi başka durumlar içinde önerebildiğimiz ileri teknolojiyi barındıran bir tedavi yöntemidir. Düşük voltajlı elektriğin omuriliğin dorsal kolonuna veya omurilik veya periferik sinirlere güvenli bir şekilde iletilmesidir. Nörostimülasyon terapisi ile sinir stimülatörü, omurga veya periferik sinir sistemi içindeki ağrı sinyallerini beyne ulaşmadan önce bloke eder.

Fizik tedavi ve Egzersiz 

Her zaman ilk düşündüğümüz tedavi yöntemlerinden biridir. Sıcak veya soğuk uygulamaları, çeşitli elektrik akımları, traksiyon (çekme), masaj ve elle tedavi (manipülasyon) ve egzersiz gibi çeşitli yöntemler omurga kaynaklı ağrıların yönetilmesinde önerilebilir. Bu tedavi modaliteleri omurga ve etrafında ağrı ve gerginliği azaltır ve ağrının azalmasında etkili olabilir.

Korse ve destkeler

Ağrılı atak döneminde bel ve boyun korseleri omurga hareketlerinin kısıtlanmasında destek sağlayarak ağrının azalmasında etkili olabilirler. Fakat uzun süreli kullanımları kas güçsüzlüğüne yol açar. Bu nedenle uzun süreli kullanım için önerilmez.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi her zaman son seçeneklerimiz arasındadır. Örneğin, bel ağrılı hastaların %5 gibi çok az bir kısmında, ameliyata gerek duyulur. Diğer tüm tedavilere cevap vermeyen, ciddi ve direnen ağrılı durumlarda cerrahi operasyon düşünürüz. Sinire ve/veya omuriliğe bası yaparak bacakta ilerleyen güçsüzlüğe, idrar ve dışkılama sorununa neden olan bel fıtığında ve diğer hastalıklarda, acilen ameliyat gereklidir.