Eklem Ağrıları

Eklem ağrıları hastaların hareketlerini kısıtladığı ve ağrıyla beraber diğer sağlık sorunlarına yol açtığı için hayat kalitesine olumsuz etki etmektedir. Eklem ağrısı nedenleri içerisinde en sık rastlanan travma ve artritlerdir.  Bu bölümde artritlerle ilgili kısa bilgi verilecektir ve alt kısımda toplumda eklem iltihapına sebep olan 3 hastlak; primer osteoartrit, romatoid artrit ve juvenil artritle ilgili makalelere ulaşmak için bağlantılar bulunmaktadır. 

eklem ağrıları

Artrit (eklem iltihabı) nedir?

Artrit, kıkırdak, eklemler, kemikler, kaslar ve bağ dokuları dahil olmak üzere vücudun çeşitli bileşenlerini etkileyen yaygın iltihabi bir durumdur. Bu durumdan muzdarip olanlar, normal hareket ve işleyişde büyük olasılıkla bozukluklar yaşar ve eklem  ağrılarından şikayetlenirler. Çoğu artrit türü için semptomları hafifletmenin bir yolu var. Farklı yaştaki insanları etkileyen 100’den fazla farklı artrit türü vardır. En yaygın üç artrit türü şunlardır: osteoartrit, romatoid artrit ve juvenil artrit.

Artrit tanısı nasıl konur?

Genellikle doktor tarafından yapılan tıbbi bir değerlendirmenin ardından teşhis edilen osteoartrit de dahil olmak üzere, bir dizi artrit türü vardır. Değerlendirme tipik olarak hatalıkla ilgili ayrıntılı sorgulamayı, fizik muayeneyi, laboratuvar tahlilleri ve etkilenen eklemi görselleştirmek için tanısal görüntüleme yöntemlerinin (grafi, MRG, BT gibi) kullanılmasını içerir.

Hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilecek tedaviyi almak için erken teşhis şarttır. Artrit tedavi edilmezse eklemler, bağlar, kıkırdak ve kemiklerde kalıcı hasara yol açabilir. Bu hasar, geri dönüşü olmayan deformiteye ve hareketliliğin azalmasına neden olabilir.

Sık rastlanan artrit türleri