FDA, Diyabetik Periferik Nöropati için Spinal Kord Stimülasyonu (SCS) Sistemini Onayladı

26 Ocak 2023 tarihinde FDA’in (ABD Gıda ve İlaç İdaresi), ağrılı diyabetik periferik nöropatiyi tedavi etmek için Abbott’ın Proclaim XR spinal kord (omurilik) stimülasyonu (SCS) sistemini onayladığı duyuruldu.

2019’da kronik ağrı tedavisi için onaylanan Proclaim XR SCS sisteminin, düşük dozlarda stimülasyon sağlar ve diyabetik periferik nöropatili hastalarda ağrıyı hafiflettiği gösterilmiştir.

diyabetik periferik nöropati spinal kord stimülasyonu

Başarılı bir minimal invaziv yöntemle uygulanan deneme sürecinin ardından, hastalara Proclaim XR SCS sistemi ile implantasyonu uygulanır. Hastalar, tedavilerini bir Apple cihazı aracılığıyla kontrol etme olanağına sahip olacaktır. Proclaim XR SCS sisteminden tedavi gören kişiler, Abbott’ın bir uygulaması olan NeuroSphere Virtual Clinic’i kullanarak doktorla iletişimde olabilir ve tedavilerinin uzaktan ayarlanması mümkündür. Proclaim XR SCS sistem pili, düşük doz ayarlarında 10 yıla kadar çalışabilir.

FDA (Food and Drug Administration | Gıda ve İlaç İdaresi)  ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir büro ve başta gıda ve ilaç olmak üzere çeşitli ürün gruplarıyla ilgili dünyadaki otorite kurumlardan biridir. Temelde ABD halkının sağlığını korumak amacıyla kurulmuştur.