Dizde Bursit : Prepatellar, Pes Anserin ve İliotibial Bursit

Dizde bulunan bursalardan birkaçı özellikle bursite duyarlıdır. Dizde bursit semptomları hangi bursanın etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Prepatellar bursit 

Diz kapağının önünde, cildin hemen altındaki bir şişkinlik prepatellar bursitin bir işareti olabilir. Üzerine basıldığında, şişkinlik bir su balonu gibi hissedilebilir. Ayrıca, diz hassas, sert ve ağrılı olabilir.

Sağlıklı olduğunda, prepatellar bursa diz kapağı ile cilt arasındaki sürtünmeyi azaltır. Sık sık diz üzerine çökme prepatellar bursayı tahriş edebilir ve genellikle bu prepatellar bursitin nedenidir. Ek olarak, prepatellar bursa, acil tıbbi bakım gerektiren septik bursite eğilimlidir.

Dizde bursit - Prepatellar Bursit

Pes anserin bursiti

Pes anserin bursitinin semptomları tipik olarak diz ekleminin 5 – 8cm altında, dizin iç tarafında (medial taraf) ağrı ve şişliği içerir. Sağlıklı bir pes anserin bursa, tibia ile hamstring kaslarının tendonları arasındaki sürtünmeyi azaltır. Gergin ve kısa hamstringler de dahil olmak üzere pes anserin bursitinin birçok olası nedeni vardır.

Pes anserine bursit

İliotibial bursit

İliotibial bursitin semptomları, dizin lateralinde (dış tarafta) ağrı ve şişliği içerir. Sağlıklı bir iliotibial bursa, tibia ile dış kalçadan dizin hemen altına uzanan kalın, fibröz bir doku olan iliotibial bant (IT bandı) arasındaki sürtünmeyi azaltır. İliotibial bursit, gergin ve kısa bir iliotibial bant ile ilişkilidir.

İliotibial bursit