FDA Kanser Ağrısı İçin İntratekal Ağrı Pompasını Onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kronik ağrı, kanser ağrısı ve şiddetli spastisitesi olan hastalar için yeni nesil SynchroMed III intratekal ilaç verme sistemini (intratekal ağrı pompası) onayladı.

10 Ekim 2023 tarihinde Medtronic şirketi SynchroMed™ III intratekal ilaç verme sisteminin FDA tarafından kronik ağrı, kanser ağrısı ve şiddeti spastisite için onayladığını bildirdi. Merkezi İrlanda’nın Dublin kentinde bulunan Medtronic plc, insanlığın karşı karşıya olduğu en zorlu sağlık sorunlarını araştırarak ve çözümler bularak cesurca mücadele eden dünyanın önde gelen sağlık teknolojisi şirketidir.

Synchromed III - intratekal ağrı pompası - haber

SynchroMed III, küçük, pille çalışan programlanabilir bir pompaya bağlı bir kateter aracılığıyla doğrudan omuriliği çevreleyen sıvıya ilaç verir. İntratekal ilaç verme (intratekal ağrı pompası) tedavisi, kronik ağrı, kanser ağrısı veya şiddetli spastisitenin tedavisinde sistemik ilaçlara kıyasla daha fazla etkinlik gösterir, daha az yan etkisi vardır ve hekim kontrolü altında sistemin yönetilmesi hem güvenli hem de etkilidir.

SynchroMed III sistemine takılmış hastalara gerektiğinde 1,5 ve 3 Tesla manyetik rezonans görüntüleme (MRG) cihazları kullanılarak tanısal görüntüleme işlemleri yapılabilecektir.