Göğüs Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüs ağrılarının başarıyla tedavi edilmesi, altta yatan nedeni tanımlayarak başlar. Göğüs ağrısı ve rahatsızlığının semptomlarını yönetmek için çeşitli tedaviler mevcuttur.

İlaç tedavisi

Aşağıdakiler dahil çeşitli ilaçlar göğüs ağrısı semptomlarınızı etkili bir şekilde yönetebilir:

Kan damarı genişleticiler: Kalbin arterlerini gevşetmek için en sık kullanılan ilaç nitrogliserindir. Bu, kan damarlarınızın dar alanlarından kanın daha serbestçe akmasına izin verir.

Aspirin: Çoğu durumda, ağrının altta yatan kaynağı bir kalp rahatsızlığına bağlıysa, doktorunuz aspirin almaya başlamanızı önerebilir.

Göğüs ağrısı tedavisi

Trombolitik tedavi: Bu tedavi, pıhtı çözücü bir ilacın intravenöz olarak enjekte edilmesini içerir ve bu, mevcut kan pıhtılarını parçalama görevi görür.

Kan sulandırıcılar: Akciğerlerde veya kalpteki damarlardan birinde kan pıhtısı teşhisi konan kişilere önerilir. Bu ilaçlar, kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek etki eder.

Asit baskılayıcı ilaçlar: Asit düşürücüler tipik olarak göğüs ağrısı veya gastroözefageal reflü hastalığı veya asit reflü ile ilişkili rahatsızlıktan muzdarip kişilere reçete edilir.

Antidepresanlar: Bazı durumlarda göğüs ağrısı ve rahatsızlığının semptomları panik atakla ilişkilendirilir. Antidepresanlar ve anksiyete için kullanılan ilaçlar yardımcı olabilir.

Fizik tedavi

Göğüs ağrısını hafifletmek için diğer tedavilerle birlikte fizik tedavi de kullanılabilir.

Esnekliği artırmayı ve gövde ve sırt kaslarını güçlendirmeyi amaçlayan egzersizler önerilebilir. Fizik tedavi, göğüs ağrısına neden olan gergin kasları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Göğüs ağrısı tedavisinde girişimsel algoloji yöntemleri

Göğüs ağrısının tedavisi için, bazı durumlarda kortikosteroid enjeksiyonları ve tanısal sinir blokları, Stellat ganglion bloğu, Torakal Sempatik Blok ve Dorsal Kolon Stimülasyonu kullanılabilir.

Cerrahi tedavi

Göğüs ağrısı ve rahatsızlığının daha ciddi nedenleri için, doktor koroner anjiyoplasti , koroner bypass ameliyatı, aort diseksiyonu ameliyatı ve d. cerrahi yöntemler önerebilir.