Yatak İstirahati Bel Ağrısı Tedavisi İçin İyi Bir Tercih mi?

Bel ağrısı veya siyatik ağrınız varsa, muhtemelen ağrınızı nasıl hafifleteceğinizi ve alevlenmelerin nasıl önüne geçeceğinizi bilmek istersiniz. Yatak istirahatinden kaçınmak ve aktif kalmak her iki durumda size yardımcı olabilir.

Bel ağrısı

Günlük aktivitelerinize devam etmek, kısa yürüyüşler gibi basit egzersizleri yapmak ve / veya yapılandırılmış egzersiz programını takip etmek sizin aktif kalmanızı sağlar. Uzun süre yatak istirahati sırt ağrınızı kötüleştirebilir. Bel ağrınız şiddetliyse uzun süre uzanmak isteyebilirsiniz, ancak uzun yatak istirahati bel ağrınızı tedavi etmek için iyi bir seçenek olmayabilir. Uzun saatler boyunca uzandığınızda ve fiziksel aktiviteyi en aza indirdiğinizde, omurganızda aşağıdaki değişiklikler olabilir:

  • Bel kasları zayıflar ve kütlesi azalır (atrofiye oluşur)
  • Omur kemikleri arasındaki disklerde fıtıklaşma gibi yaralanma riski artar
  • Bel lordozu (ters C şeklinde olan doğal bel eğrisi) bozularak düz hale gelir ve omurganın normal mekaniğini değişir.
  • Yukarıdaki değişiklikler omurga dengesizliğine ve omurganın yetersiz yük taşıma kapasitesine neden olduğu için omurganızın hasar görme riskini daha da artırır.

Ağrıyı azaltmak ve sırtı güçlendirmek için düşük yoğunluklu aktiviteler amaçlanır. Fiziksel aktivitelere katılmak, sırtınızdaki dokulara kan akışını artırmaya, kas gücünü ve esnekliği artırmaya, omurga disklerinizi beslemeye ve eklemlerinizi ve kemiklerinizi daha güçlü hale getirmeye yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivitelere başlamadan önce, özellikle akut bir sırt ağrısı vakası yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmanız önerilir. Egzersiz yaparken keskin veya ani bir ağrı hissederseniz, hemen durun ve doktorunuza danışın. Önerilen aktiviteleri gerçekleştirirken doğru duruş ve teknik kullandığınızdan emin olun.