Bel Ağrısında “Kırmızı Bayraklar” Nedir?

Günümüzde bel ağrısı çok sık rastlamaktayız. Çoğu durumda bu hastaların sağlık durumlarında ciddi bir risk oluşturmaz. Ama bazı durumlarda bel ağrısıyla birlikte ortaya çıkan bazı belirtiler, hastanın sağlık durumunda ciddi sorunların olduğunu gösterebilir. Bu belirtilere biz doktorlar ‘uyarıcı belirtiler’ veya “kırmızı bayraklar” söyleriz. 

Bel ağrısında “kırmızı bayraklar”ın tanınması, doktorlara zamanında teşhis ve tedaviye giden yolu belirlemeye yardımcı olur. Ve hastanın ilerideki hayatında yaşayabileceği ciddi sağlık sorunlarını önler.

Bel ağrısında kırmızı bayraklar

Peki bu “kırmızı bayraklar” nelerdir?

Bu makalemizde bütün kırmızı bayrak bulgularına değinmek mümkün olmasa da doktorların bel ağrıları ile birlikte sık karşılaştıklarını aşağıda belirtelim:

  • 18 yaşın altında ve 50 yaşın üzerinde olan hastalarda

Travma öyküsü olmayan 18 yaşından küçük kişilerde bel ağrısı, omur kemiğinde stres kırığına işaret edebilir. 50 yaşından büyük hastalarda, yeni bel ağrısı, tümör veya omurilik enfeksiyonu da dahil olmak üzere, böbrek taşı, aort anevrizması gibi bir dizi ciddi hastalıklara işaret edebilir.

  • Bacaklarda ve ayaklarda güçsüzlük, uyuşma, yanma, dayanılmaz ağrı varsa

Bacaklardaki zayıflık, güçsüzlük,uyuşma omurilik veya sinir kökü sıkışmasını gösterebilir.

  • Kalça ve uyluğu iç kısımlarında his kaybı olması, idrar ve gaita intkontinansı (idrar çıkarma, gaz çıkarma veya dışkılamayı kontrol yetisinin bozulması)

Farkında olmadan dışkılamak, kasıklarda veya uyluğun iç kısmında veya her ikisinde birden uyuşma, “cauda equina sendromu” ismi verilen duruma işaret edebilir. Bu sendromda, omuriliği ve sinir kökleri çok ciddi bir şekilde sıkışır ve vücudun alt kısmında yerleşen bağırsak, mesane boşalmasının kontrölünü bozar. Kalça ve iç uyluklardaki duyu ve hareketi kontrol eden sinirlerin işlevi bozulur (eyer anestezisi olarak bilinir). His kaybı ve felç acil şekilde tedavi edilmezse bu durum kalıcı hale gelebilir.

  • Hastanın ateşinin olması

Ateş, menenjit, omuriliğin etrafındaki epidural boşlukta enfeksiyon veya ameliyata bağlı enfeksiyon gibi durumları gösterebilir.

  • Hastanın yeni bir hastalık veya ameliyat geçirmesi

Ateşli bir hastalık veya yeni bir ameliyat geçirilmesi (özellikle bel ameliyatı veya nöroaksiyel anestezi altında ameliyat yapılması), damariçi ilaç kullanımı omuriliğini etrafında olan dokularda enfeksiyon yapabilir ve bu bel ağrısına neden olabiir.

  • Hastanın travma alması

Ağır araba kazası, yüksekten düşme veya spor yaralanması gibi büyük travmalar, omurganın kırılmasına neden olabilir. Omurga kırığı ayrıca çevredeki sinirlere veya omuriliğin kendisine zarar verebilir.

  • Kanser öyküsünün olması

Hastanın kanserinin olması veya geçmişte kanser geçirdiyse, bel ağrısı, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı belirtisi olabilir.

  • Açıklanamayan kilo kaybı

Hastanın bel ağrısı birkaç ay içinde kötüleşiyorsa, açıklanamayan kilo kaybı varsa, bu kansere işaret edebilir.

  • İstirahatte şiddetli ağrı

Hasta geceleri veya dinlenirken bel ağrısı yaşıyorsa, enfeksiyon veya kanser gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Yukarıda yazdığımız tüm bulgular çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu kırmızı bayrak bulguları mutlaka çok ciddiye alınmalı ve hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır.