Bel ve Boyun Ağrıları Tedavisinde Girişimsel Yöntemler

Bel ve boyun ağrıları tedavisinde girişimsel yöntemlerinin bazı riskleri ve komplikasyonları var. Bu nedenle algoloji eğitimi almış uzman doktorların bu girişimleri yapması komplikasyon riskini en aza düşürecektir.

Bel ve boyun ağrıları tedavisinde epidural steroid enjeksiyonu

Diğer önlemler ağrınızı gidermiyorsa ve ağrınız bacağınıza yayılıyorsa, doktorunuz güçlü bir anti-enflamatuar ilaç olan kortizonla sinir uyuşturan ilaç (lokal anestezik) karıştırarak omuriliğinizin etrafındaki boşluğa (epidural boşluk) enjekte edebilir.

Bel ve boyun ağrıları tedavisinde faset eklem ve seçici sinir blokları

Omurlar arasında yer alan faset eklemlerden kaynaklanan ağrılarda faset eklem içi steroid uygulaması ve faset eklem medial sinir bloğu ile ağrı tedavisi, son derece başarılı sonuçları olan girişimsel ağrı tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavinin yanısıra ağrının faset eklem kaynaklı olup olmadığının anlaşılmasına yarayan bir tanı yöntemi olarak da kullanılabilir.

Bel ve Boyun ağrıları ve  radyofrekans (RF) tedavisi

Bu işlem sırasında özel tasarlanmış radyofrekans iğnesi ağrıya neden olan sinire yakın alana yerleştirilir. Daha sonra radyofrekans makinesine bağlanan bu iğneden radyo dalgalarla hedeflenen sinir yapısına etki ederek uzun süreli ağrı sinyallerinin beyne iletilmesi engellenir.

Bel ağrısında epidural lizis

Özellikle başarısız bel cerrahisi sendromlu hastalarda uygulanan, ameliyata bağlı olarak epidural bölgede sinir etrafında oluşan yapışıklıkları ortadan kaldırmaya yarayan bir yöntemdir.

Nörostimülasyon tedavisi  veya omurilik stimülasyonu (SCS)

Düşük voltajlı elektriğin omuriliğin dorsal kolonuna veya omurilik veya periferik sinirlere güvenli bir şekilde iletilmesidir. Nörostimülasyon terapisi ile sinir stimülatörü, omurga veya periferik sinir sistemi içindeki ağrı sinyallerini beyne ulaşmadan önce bloke eder.