Kronik Migren Tedavisi İçin Botoks (Onabotulinum toxin A) Enjeksiyonu

Günümüzde kronik migren baş ağrısı tedavisinde altın standart yöntemlerden olan Botoks enjeksiyonu kliniğimizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu yazımızda kronik migren tedavisi için Botoks enjeksiyonu ile ilgili genel bilgi vermekteyiz. 

Botoks nedir?

Botoks, botulizme neden olan bakteriler tarafından üretilen bir nörotoksindir (Onabotulinum toxin A). Botulinum toksini saflaştırılıp belirli bölgelerde küçük dozlarda kullanıldığında yaklaşık 3 ay süreyle geçici olarak kas kasılmalarını azaltır.

Kronik migren tedavisi için Botoks enjeksiyonu

Migren tedavisi için Botoks enjeksiyonu

Çoğu kişi “Botulinum” (Botox) kelimesini duyar duymaz otomatik olarak kırışıklıklar için tedaviyi düşünür. Bununla birlikte, Botox farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta ve  2010 yılında, FDA tarafından kronik migren tedavisinde kullanım için onaylandı ve birçok hasta tedavilerinin başarılı olduğunu bildirdi.

Hastanın en az 3 ay süreyle, ayda 15 veya daha fazla gün baş ağrısı yaşaması ve bu baş ağrılarından en az 8 gününün migren özellikleri taşıması kronik migren olarak tanımlanmaktadır.

Botoks nasıl etki eder?

Kronik migren tedavisi için Botoks genellikle belirlenmiş 31 noktaya enjekte edilir, ve enjekte edildiği yerin etrafındaki sinir uçlarına girer ve ağrı iletimi ile ilgili kimyasalların salınmasını engeller. Bu, beyindeki ağrı ağlarının aktivasyonunu engeller.

Migren başağrısı için Botoks tedavisi nasıl uygulanır?

Kronik migren tedavisi için Botoks enjeksiyonu uygulaması  yaklaşık 15-20 dakika sürer. Doktor çok küçük bir iğne kullanır. Alın, baş ve boyun bölgesindeki sığ kaslara az miktarda Botoks enjekte eder. Her tedavi tipik olarak 31 enjeksiyon içerir.

Botox enjeksiyonlarının en sık görülen yan etkisi boyun ağrısıdır ve rahatsızlığı azaltmak için buz torbası kullanılması önerilir.

Botox enjeksiyonu 3 ay sonra tekrar yapılabilir ve maksimum faydayı görmek altı ayı bulabilir. Bu arada, herhangi bir ilaç etkileşimi riski olmadan normal ilaçlara devam edebilebilir.

Kronik migren tedavisi için Botoks enjeksiyonu doğru hastaya, doğru noktalara ve doğru dozda uygulanmalı ve komplikasyonları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebebten deneyimli doktorlar tarafından uygulanmalıdır.