Sık Sorulan Sorular

Algoloji ya da Ağrı Bilimi, özellikle kronik ağrısı ve / veya tedaviye dirençli akut ağrısı olan hastaların muayenesi, teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Algoloji (Ağrı) hekimi Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Nöroloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  ana uzmanlık alanlarından birinde uzmanlık eğitimini bitirmiş ve daha sonra Algoloji (Ağrı) üzerine yan dal uzmanlık eğtimini tamamlamış hekimleridir.

Algoloji polikliniğinde algoloji uzmanları  kansere bağlı ağrı, baş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, damar tıkanıklığının neden olduğu kronik ağrı, kas-iskelet ağrısı, nevralji ve kalıcı şiddetli ağrı dahil olmak üzere her türlü kronik ağrıyı teşhis eder ve tedavi eder.

Yaralanma gibi bazı durumlarda ağrının kaynağı bellidir. Ancak diğer durumlarda ağrıya neden olan hastalıklar gizemli olabilir  ve araştırılması gerekir. Ağrı doktorları, ağrınızın kaynağını ortaya çıkarmak ve mümkün olduğunda normal, sağlıklı yaşamınızı geri kazanmanıza yardımcı olmak için gereken özel bilgiye sahiptir. Özellikle ağrı üzerine uzmanlaştıkları için bu alanda ileri düzey tıbbi yöntemlere hakimdirler.

Algoloji uzmanları (Ağrı uzmanı) girişimsel ağrı tedavisi alanında sıkı ve kapsamlı bir yan dal eğitimi almaktadırlar. Bu nedenle girişimsel ağrı tedavisi alanında bütün bilimsel detaylara ve profesyönel deneyime sahip tek uzman doktorlardır.

Kronik ağrı, belirli bir hastalık veya yaralanma için beklenen iyileşme sürecinin ötesinde, üç ay veya daha uzun süren ağrı olarak tanımlanır.

Nöropatik ağrı, sinirlerin ağrı iletim sistemlerinden kaynaklı ortaya çıkan, karmaşık bir ağrı sendromudur. Nöropatik ağrısı olan hasta genellikle yanma, uyuşma, batma, karıncalanma, keçelenme, üşüme, donma hissi, anormal cilt duyusu, hafif dokunmaya karşı aşırı ağrı hissedilmesi olarak ağrısını ifade edebilir.

Radyofrekans ablasyon, cerrahi olmayan, minimal invaziv bir ağrı tedavisidir. Radyofrekans dalgalarının etkisiyle yönlendirilen sinir dokusunda  hasara neden olur, ve o sinirin kapsadığı bölgeden beyne aktarılan ağrı sinyallerini bozar.

Fibromiyalji yaygın kas ağrıları, yorgunluk, bitkinlik ve uyku bozukluğu ile seyreden hassas noktaların tanıda önemli yer aldığı kronik bir ağrı sendromudur.

Tetik nokta kas içerisinde iyi tanımlanmış fokal hassasiyettir. Tetik noktanın palpasyonu sırasında uygulanan basınç ile orantısız istemsiz bir kaçınma görülebilir.